- Wystawa w dniach 10.10 – 31.10.2024 r.
Andrzej Folfas
Andrzej Folfas urodził się w 1948 roku, w Witowie. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie. Uczęszczał do renomowanego Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenera w Zakopanem, które ukończył pod opieką profesorów: Władysława Hasiora, Tadeusza Brzozowskiego i Antoniego Rząsy. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Architektury Wnętrz u Józefa Ząbkowskiego, Tadeusza Kutermaka, Bernarda Brauna, Mariana Sigmunda. Tworzy dzieła figuratywne o silnych uproszczeniach i deformacji formy. Obrazy charakteryzuje agresywny koloryt oraz mocny kontur. Neoekspresjonistyczny styl artysty jest bliski tendencjom Neue Wilde (Nowa Ekspresja) powstałej w końcu lat 70. w Niemczech. Artysta został odznaczony przez Ministra Kultury Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Wyróżnieniem Miasta Krakowa jako zasłużony działacz kultury i sztuki. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historycznym miasta Krakowa. Brał udział w licznych wystawach w Niemczech, Francji, Szwecji i Austrii.
Wystawa organizowana przez Fundację Rozwoju Sztuki Rzeszowski Dom Sztuki. Wystawa dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
- Wystawa w dniach 12.09 – 08.10.2024 r.
Peter Gric
Peter Gric urodził się w 1968 r. w Brnie (Czechosłowacja). Z rodzicami wyemigrowała do Austrii, gdzie skończył szkołę podstawową i szkołę techniczną projektowania graficznego a w 1988 r. rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w klasie mistrzowskiej prof. Arika Brauera, gdzie uzyskał stopień Magistra Sztuk Pięknych. W 2010 r. Peter brał udział w pracach koncepcyjnych do projektu filmu Guillermo del Toro „W górach szaleństwa”. W latach 2011-2015 prowadził zajęcia na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace są w posiadaniu wielu kolekcji prywatnych i publicznych: Galeria Austriacka Belvedere w Wiedniu, Galeria Miejska w Traun / Austria, Künstlerhaus München / Niemcy, Art Visionary Collection w Melbourne / Australia, Collection Rardy van Soest w Houden / Holandia, Trierenberg Art w Traun / Austria, beinArt Collection / Australia, Westermann Collection / Niemcy.
Wystawa organizowana przez Fundację Rozwoju Sztuki Rzeszowski Dom Sztuki. Wystawa dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
- Wystawa w dniach 01.08 do 14.08.2024 r.
Krystyna Nowakowska – ur. w Rzeszowie. Mieszka i tworzy w Krakowie. Studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Bendury uzyskała w 1979 r. Artystka zajmuje się rzeźbą, tworząc unikatowe kompozycje w wosku, które są odlewane w brązie techniką „wytapianych modeli”. Rzeźby Krystyny Nowakowskiej prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Luxemburgu, Wiedniu, Holandii, Szwecji, Niemczech i Francji. Prace Artystki znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Miasta Krakowa, Muzeum Historycznym Miasta Sanoka, Galerii Sztuki Polskiej w Chojnicach oraz w Galerii Miejskiej Csongrad (Węgry) i Iserlohn (Niemcy).
Wystawa organizowana przez Fundację Rozwoju Sztuki Rzeszowski Dom Sztuki. Wystawa dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
- Wystawa w dniach 17.05 – 08.06.2024
Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman (1881 – 1970) -Urodził się na peryferiach Pragi, jako syn Czecha i Polki, ale w wieku ośmiu lat przeprowadził się z rodziną do Krakowa. Studiował u wybitnych malarzy i profesorów okresu Młodej Polski; Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. Przełom wieków Artysta spędził w Paryżu, kontynuując studia w École des Beaux-Arts u J. L. Gérôme’a. Ogromny twórczy dorobek Hofmana obejmuje kilka tysięcy prac głównie olejnych oraz rysunków. W 1907 jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. W latach 1914–1920 mieszkał w Pradze i Paryżu, gdzie w 1921 jako drugi Polak (po Oldze Boznańskiej) został członkiem Société nationale des beaux-arts w Paryżu. W 1946 r. Hofman z żoną zamieszkali ponownie w Krakowie a w 1947 r. wyjechali do Szklarskiej Poręby gdzie mieszkali do końca życia. Ordery i odznaczenia: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1961), Order Sztandaru Pracy II klasy (1953), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1937), Złoty Krzyż Zasługi (1932).
Wystawa organizowana przez Fundację Rozwoju Sztuki Rzeszowski Dom Sztuki. Wystawa dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Rzeszów
- Wystawa w dniach 25.04 – 16.05.2024 r.
Sylwester Stabryła
Sylwester Stabryła – urodzony w 1975 r. w Brzozowie. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Puławskiego w Radomiu. Rok ukończenia- 2002. Dyplom z malarstwa – prof. Andrzej Gieraga, aneks z grafiki – prof. Krzysztof Wyzner. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Uczestnik wielu wystaw w kraju i za granicą. Finalista 43 Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Zdobywca Grand Prix „Genius Saeculi” w hołdzie Magdalenie Abakanowicz oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie „Materia Medicinalis, Materia Artificialis”. Nagroda Miasta Sanoka za szczególne osiągnięcia w dziedzinie „Kultura i Sztuka”. Stypendium MKiDN za projekt „Ikonostas”.
Wystawa organizowana przez Fundację Rozwoju Sztuki Rzeszowski Dom Sztuki. Wystawa dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.